Asteraceae – Hvězdnicovité (syn. Compositae – Složnokvěté)

n. Sonnenflügel

Základem pojmenování jsou řecká slova helios, tj. slunce, a pteron, tj. křídlo, podle květu, který má zlatožlutý střed, věnčený suchými blanitými zákrovními listeny. Asi 48 druhů jednoletých i vytrvalých pochází z Austrálie a z jižní Afriky.

Helipterum manglesii F. V. MUELL. (syn. Rhodante manglesii LINDL.) pochází ze západní Austrálie. Rostliny jsou 30 cm vysoké, hustě rozvětvené. Drobné „poloplné“ úbory mají slabé, ale pevné stopky, a dokud nejsou plně rozkvetlé, jsou skloněné. V cenících se nabízí většinou jen ve směsi.

Helipterum roseum BENTH. (syn. Acrolinium roseum HOOK.) je domovem v Austrálii a pěstovat se začala v r. 1683. Česky se nazývá nesmrtelka. Bylo vyšlechtěno několik odrůd se žlutým nebo černým středem v různých odstínech růžové; rovněž se prodává ve směsi. Některé odrůdy mají úbory s větším počtem zákrovních listenů, a jsou proto označovány jako plnokvěté.

U nás se pěstují dvě odrůdy Acroclinium roseum fl. pl. – bíle a růžově kvetoucí. Rostliny jsou rozvětveny těsně nad zemí, jsou 45 – 55 cm vysoké. Čárkovité přisedlé listy jsou světle zelené. Stopka je olistěná, 40 cm dlouhá, pevná. Úbory jsou 4 – 5 cm široké.
Daří se nejlépe v propustné humózní, spíše kyselé půdě a v teplé, slunečné poloze. Půdy s větším obsahem vápna nesnáší. Semeno vyséváme koncem března až počátkem dubna do pařeniště, kde během týdne vzejde. Zasypáváme je jen velmi málo. Předpěstované sazenice vysazujeme na vzdálenost 20 – 30 cm v druhé polovině května. Přesazování snášejí velice dobře, nesmějí však být přerostlé. Vysázené rostliny musíme chránit proti zajícům a králíkům. Jinak jsou v několika dnech po výsadbě okousány a často ani nevykvetou. Rostliny začínají kvést v červnu a kvetou až do podzimu.
Pěstuje se pro řez a sušené květy. Květy určené k sušení řežeme v poledních hodinách, dokud nejsou plně rozkvetlé, a v malých svazcích je pověsíme v tmavé vzdušné místnosti květem dolů.

H. manglesii má v 1 g asi 850 semen, H. roseum má semeno hustě plstnaté, bělavé barvy, asi 5 mm dlouhé. V 1 h je asi 380 semen; klíčivost si udrží 2 – 3 roky.