Rostlina žloutne, krní a hyne:

a) Na kořenech jsou zduřeniny měnící se v nádorky, které jsou na průřezu plné, bez chodbiček, později se přeměňují v kašovitou hmotu: nádorovitost košťálovin (Plasmodiophora brassicae).

b) Stonky jsou zdeformované, zduřelé a pokryté šedobílým plísňovitým povlakem: plíseň chýrová (Peronospora cheiranthi).

c) V kořenovém krčku je vyžrána chodbička, ve které bývá bělavá beznohá larva dlouhá 4 – 5 mm, se žlutohnědou hlavou: krytonosec zelný (Ceutorrhynchus pleurostigma).

d) Na stoncích a kořenovém krčku nejsou patrny žádné příznaky, na příčném průřezu stonku jsou vodivé dráhy zhnědlé: bakteriální vadnutí (Xanthomonas matthiolae).

Na listech se objevují:

a) Žluté, později hnědavé skvrny, na rubu listů jsou v těchto místech porcelánově bílé zduřeniny, které pukají, a rozprašuje se z nich bílý prášek: plíseň bělostná – Albugo candida.
b) Drobné dírky, jako po vpichu špendlíkem. Jsou to požery způsobené drobnými, tmavými, skákavými brouky: dřepčíci (Halticae)

Na květech jsou:

a) Pruhy, přitom na listech je slabá mozaiková skvrnitost: pestrokvětost – virus černé kroužkovitosti zelí (Brassica virus 1).
b) Květy jsou zakrnělé, nevybarvené, část jich je zezelenalá, mnohé prorůstají – zelenokvětost – virus žloutenky astry (Callistephus virus 1)