Mirabiliaceae (syn. Nyctaginaceae) – Nocenkovité

n. Wunderblume, r. nočnaja krasavica, a. Jalap-Flower, Marvel of Peru, fr. Belle de Nuit

Jméno je odvozeno z latinského slova mirabilis, tj. podivuhodný, protože na jedné rostlině vykvétají květy i v několika barvách. Asi 60 druhů se většinou vyskytuje v teplých krajích Ameriky, jeden v Himaláji a v jihovýchodní Číně.

Mirabilis dichotoma L. je jemnější než ostatní druhy. Červeně nebo bíle zbarvené květy jsou volně nahloučeny a v noci příjemně voní.

Mirabilis multiflora GRAY. pochází z Mexika. Mnohokvěté bohatě rozvětvené rostliny vytvářejí vzpřímené keře. Purpurové nebo tmavě fialové nálevkovité květy mají trubku dlouhou 4 – 5 cm.

Mirabilis longiflora L. je domovem v Arizoně, Texasu, Mexiku a je podobná předešlým. Na rozdíl od ostatních druhů je rostlina pýřitě chlupatá, květy silně voní a jsou 12 – 15 cm dlouhé.
Ze všech druhů nejznámější je Mirabilis jalapa L. pocházející z Mexika. Poprvé se začala pěstovat v r. 1582. Je vytrvalá a její černé hlízovité kořeny podobné řepě se mohou přes zimu uschovat jako hlízy jiřin a na jaře vysazovat. Kořeny se používají také v lékařství. Běžně se pěstuje jako letnička ze semene.

U nás se pěstuje Mirabilis jalapa ve směsi. Rostliny jsou 60 – 80 cm vysoké, široce rozvětvené a velmi bohatě kvetou. Jednoduché nálevkovité květy jsou bílé, žluté, růžové, červené nebo někdy i žíhané. Otvírají se pozdě odpoledne a v ranních hodinách se opět zavírají. Pozdě na podzim jsou otevřeny celý den. Rostliny nesnášejí mráz a již teplota – 1 °C je velmi poškodí. Jsou samosprašné a pouhým výběrem ve směsi získáme odrůdy v čistých barvách. Mirabilis jalapa použil Correns při studiu zákonů dědičnosti barvy květů a ještě dnes se často používá k názorným pokusům.
Rostlina vyžaduje hluboké hlinité půdy ve slunné poloze. Semeno vyséváme řídce do řádků v druhé polovině dubna do pařeniště, kde vzejde během 10 – 14 dnů; sazenice při řídkém výsevu není třeba přepichovat, jen protrháme příliš hustá místa. Mladé rostlinky se rozrůstají velmi rychle a při hustém výsevu bývají slabé, vytáhlé. Sazenice vysazujeme až koncem května, kdy již nehrozí nebezpečí nočních mrazů, na vzdálenost 50 cm od sebe. Začínají kvést v červenci a kvetou až do podzimu, kdy je většinou zničí mráz.
Květy jsou přes den zavřeny, ale i samotné tmavě zelené, hustě olistěné, široké keře jsou velmi dekorativní. Mirabilis používáme jednotlivě k budovám nebo v menších skupinách do trávníků i do květinových záhonů. Vysazuje se v řadách jako pozadí pro nižší letničky nebo na rozdělení větších ploch. Také se dobře uplatňuje jako dekorační rostlina do velkých květináčů. Pro rychlý růst se velmi dobře hodí pro ozelenění větších nových ploch, na kterých ještě nemohly být provedeny konečné úpravy.

Semeno je oválné, 7 mm dlouhé, matně černé, hrbolkaté. V 1 g je asi 10 semen; klíčivost si udrží 2 – 3 roky.