Asteraceae – Hvězdnicovité (syn. Compositae – Složnokvěté)

Původ jména najdeme v řeckém bájesloví. Manžel bohyně Aurory se jmenoval Tithon. Asi 10 druhů roste planě v Mexiku a ve Střední Americe. Všechny jsou vysoké byliny nebo polokeře.

Tithonia rotundifolia BLAKE [syn. T. speciosa (HOOK.) GRISEB.] pochází z Mexika.
U nás se pěstuje jen jedna odrůda pod jménem Tithonia speciosa ,Torch’ – oranžově červená. Rostliny dorůstají výšky až 2 m a tvoří vzpřímený, bohatě kvetoucí rozvětvený „keř“. Listy mají dlouhý řapík, jsou tmavě zelené, protáhle srdčité, jemně chlupaté. Rostliny mají velký počet postupně rozkvétajících úborů na pevných, až 25 cm dlouhých stopkách. Okrajové jazykovité, poměrně široké květy jsou svítivě oranžové, na rubu žluté. Střední terčovité kvítku jsou trubkovité, žluté. Úbory jsou až 5 cm široké. Tvarem připomínají některé podobně zbarvené jiřiny, ale barva je mnohem výraznější.

Nejvhodnější odrůda pro rostliny je hlinitopísčitá, ale dobře rostou i v půdách lehkých nebo těžkých. Pozemek volíme raději v chráněné poloze, protože silný vítr často poláme stopky.
Semeno vyséváme koncem března do poloteplého pařeniště, kde vzejde během 5 dnů. Vyséváme je řídce a vzešlé sazenice včas přepícháme. Mladé rostliny rostou velice rychle, a proto by při hustém výsevu brzy přetáhly. Nejlépe je nasázet mladé rostlinky do balíčků nebo do malých květináčků a zapustit do hlubokých pařníků, aby se příliš brzy nedotýkaly skla. Sazenice přiměřeně zaléváme a dobře větráme. Protože nesnášejí mráz, vysazujeme je až koncem května na 50 – 70 cm. Rostliny začínají kvést počátkem července a kvetou až do pozdního podzimu, dokud je nezničí mráz. Úbory jsou otevřeny celý den, jen na noc se mírně přivírají. Jsou oblíbenou pastvou čmeláků.

Rostliny vysazujeme do pestrých květinových záhonů, do trávníků jednotlivě i v menších skupinách. Velmi pěkně se vyjímají mezi nízkými nebo plazivými letničkami. Používají se také k maskování plotů nebo zdí. Řezané květy vydrží ve vodě svěží 7 – 10 dnů. Květy řežeme, když se úbor rozevřel a plně dorostl. Stopky jsou sice pevné, ale pod květem křehké, a proto musíme s řezanými květy zacházet opatrně. Transport snášejí velmi špatně. Květy jsou vhodné jak pro úpravu malých váz nebo misek, tak i pro velké dekorační vázy.

Semeno je protáhlé, žebernatě zploštělé, světle až tmavě hnědé. V 1 g je 80 – 90 semen, která si udrží klíčivost 3 roky.