Očekáváme, že se zavedením znakových fial do pěstování tato oblíbená vonná rostlina velmi rozšíří, a to i k přirychlování. Pěstování normálních fial, u kterých se plnokvětost pohybovala v nejpřízněvějším případě kolem 70 – 80 %, bylo stále velkou překážkou širokému rozšíření fial. Znakové fialy, které každému pěstiteli zaručují 100 % úspěch, budou zárukou rychlého rozšíření rychlení fial pod sklem. Dřívější odpad jednoduše kvetoucích rostlin ve vytápěných prostorách často velmi snižoval výnos celé kultury.
Ze srpnového až zářijového výsevu kvetou rostliny od konce ledna a v únoru. Přestože se fialy spokojí nízkou teplotou, zabírají místo v zasklené ploše po dobu 6 měsíců. Výhodnější je výsev prosinec – leden, kdy získáme květy v dubnu až květnu.
Pro rané přirychlování jsou nejvhodnější odrůdy jednostonkové, pro pozdější přirychlování ke sklizni květů v dubnu až květnu je možno použít i odrůdy odnožující. Při objednávce semen fial počítáme se 75 % klíčivostí a téměř s 50 % semenáčků jednoduše kvetoucích, které při přepichování vyloučíme. Z barevných odstínů jsou nejžádanější barvy bílé a karmínově červené a pak všechny jemné odstíny jasných barev. Vyséváme do truhlíků naplněných propařenou zeminou, abychom zabránili padání klíčících rostlin. Vhodná půdní reakce je pH 7 – 7,5. Zeminu použijeme starší, dobře rozleželou, propustnou, s přídavkem rašeliny. Slabě zakryté semeno vzejde při stejnoměrné vlhkosti za 5 dní. Po vzejití rostliny slabě zasypeme pískem, abychom dosáhli rychlého oschnutí povrchu truhlíků. Semenáčky méně zaléváme, dostatečně větráme a necháme na plném světle. Stačí teplota 8 °C. Po 10 – 14 dnech rostliny přepichujeme, přičemž zakrátíme kůlový kořen. Po přepíchání zvýšíme teplotu na 15 °C a rostliny opatrně zaléváme. Listy musí být na noc oschlé. Fialy špatně snášejí přesazování, a proto je vhodné rostliny nabalíčkovat nebo nahrnkovat. Po prokořenění se ihned vysazují do volných zasklených prostor. Vypěstování sadby od výsevu až do vysazení trvá 5 – 6 týdnů.
Rostliny vysazujeme do vytápěných i studených japanů, do skleníků na stoly i do dvojitých pařenišť. Půdu pohnojíme zetlelým chlévským hnojem a dobře zpracujeme. Fialy snášejí i čerstvý hnůj. Při výsadbě na skleníkové stoly postačí vrstva zeminy, nejlépe starého kompostu nastaveného drnovkou v tloušťce 20 až 25 cm. Jednostonkové fialy vysazujeme na vzdálenost 12 x 15 cm nebo 15 x 15 cm, odnožující fialy, u kterých po uříznutí hlavního výhonu obrazí postranní výhony, vysazujeme na vzdálenost 25 x 25 cm.
Při časném přirychlování dobře rostlinám vyhovuje nižší teplota 6 – 8 °C. Při pěstování v pařeništích snášejí rostliny v době mimo kvetení lehké mrazíky bez jakýchkoliv následků. Sledování teploty věnujeme zvýšenou pozornost. Nemá totiž překročit 12 °C, jinak se vyšší teploty projeví slábnutím stonků a řídkým květenstvím. Za zvýšené teploty při slunečním záření skleníky více větráme. Kvalitní květy se získávají z nevytápěných japanů, kde při vyšších teplotách odstraníme boční skla a rostliny tak mají plný přístup vzduchu. Na tvorbu květů má také velký vliv přibývající délka dne, kdy se květní stvoly nejlépe vytvářejí. Po opatrné zálivce při předpěstování rostlin zaléváme rostliny po vysazení již důkladně, zvláště při slunečném počasí.
Pro přirychlování jsou nejvhodnější Matthiola annua „Mamuth Excelsior“, znakové v hlavních barvách. Velmi dobrá je i odrůda ’Brilliant růžová’ ze skupiny „Z Nizzy“ ve výrazných barvách. V pařeništích rychlíme znakové odrůdy ze skupiny polovysokých v hlavních žádaných barvách. Květenství řežeme plně vyvinutá, protože poupata ve vodě nedokvétají. Z části stonku, který přijde do vody, odstraníme listy, které ve vodě podléhají rychlému rozkladu, a často vyměňujeme vodu. K prodloužení trvanlivosti květů se doporučuje dávat do vody rostliny i s kořeny.