Boraginaceae – Brutnákovité (drsnolisté)

Základem pojmenování byla dvě řecká slova, a to kynos, tj. pes, a glossa, tj. jazyk, podle tvaru špičatých listů.

Cynoglossum amabile STAPF & DRUM. roste planě na Pyrenejském poloostrově a v jižní Francii. U nás se pěstuje odrůda C. amabile ,Firmament’. Rostlina je hustě rozvětvená, 40 cm vysoká, bohatě kvetoucí jasně modrými kvítky. Velmi se podobá pomněnce a v době květu poskytuje včelám velmi dobrou pastvu. V příznivých podmínkách se rostliny samy vysemeňují.

Rostlina se nejlépe daří v lehčích sušších půdách a ve slunné, chráněné poloze. Semeno vyséváme v polovině dubna přímo na místo. Nesmí však přijít příliš hluboko, jinak vzchází velmi nejednotně a často velmi dlouho. Při správném výsevu vzejde během 10 dnů. Rostliny začínají kvést v druhé polovině června a kvetou až do srpna. Když rostliny po odkvětu seřízneme, kvetou ještě jednou.
Vysévá se na větší plochy do parků, popřípadě na neupravené plochy v sídlištích, když chceme tato místa rychle a levně osázet. Vzdálenost výsevu je 20 – 30 cm. Kvete poměrně dosti dlouho a je velmi odolná proti suchu a vedru, takže dobře snáší špatné podmínky nových neupravených pozemků.

Semeno je široce kapkovité, šedavé, hustě porostlé malými zoubky. V 1 g je asi 100 semen; klíčivost si udrží 3 roky.