Solanaceae – Lilkovité

n. Stechapfel

Jméno bylo převzato z hindustánštiny: dhattura. Asi 25 druhů je rozšířeno v teplejších krajích zeměkoule.

Datura ceratocaula ORT. pochází z Mexika. Jednoletá rostlina je 60 cm vysoká. Na vidličnatě rozvětvených lodyhách s velkými tenkými listy jsou velké květy nálevkovitého tvaru. Sladce vonící květy jsou uvnitř bílé, zevně namodralé; rozvíjejí se jen v noci od 17 do 9 hodin. Kvete v srpnu. Pěstovat se začala v r. 1805.

Datura metel L. (syn. Datura fruticosa HORN) pochází z Východní Indie. Rostliny jsou 100 – 150 cm vysoké, téměř holé, s velkými tmavě zelenými listy. Květy jsou 15 – 20 cm dlouhé. Poprvé se začala pěstovat v r. 1956, Všechny části rostliny jsou prudce jedovaté a nemají se pěstovat v místech, kam mají přístup malé děti.

Rostlina žádá výživnou propustnou půdu v teplé, slunné poloze. Semeno vyséváme počátkem března do poloteplého pařeniště nebo ve skleníku do truhlíčku. Vyklíčí za 14 dnů. Předpěstované rostliny vysazujeme až koncem května, kdy již není nebezpečí nočních mrazů, do vzdálenosti 50 cm. Rostliny kvetou od července do konce září, nezničí-li je dříve mráz. Za suchého počasí vyžadují důkladnou zálivku. Za chladného deštivého počasí rostliny často hynou.
Květina je velmi dekorativní svým mohutným vzrůstem a velkými vonícími květy. Vysazuje se po 3 – 5 rostlinách nebo i jednotlivě na záhony, k budovám nebo i do nádob na balkóny, terasy apod.

Semeno je zploštělé, žlutohnědé, klíčivost si udrží 3 roky. V 1 g je asi 75 semen.