Ranunculaceae – Pryskyřníkovité

n. Rittersporn, r. špornik, a. Larkspur, fr. Pied d’alouette

Pojmenování je převzato ze staré řečtiny (delphinion). Více než 120 druhů je rozšířeno v Evropě, Asii a Africe. Delphinium ajacis L. pochází ze Středomoří, Delphinium consolida L. je domovem v Evropě a Malé Asii a Delphinium orientale J. GAY je rozřířeno ve Středomoří, Orientu a jihovýchodní Evropě. Některé druhy se pěstují již od starověku a vzájemným křížením vzniklo mnoho velmi pěkných odrůd, které se podle vzrůstu a typu květu rozdělují do několika skupin:

1. Nízká hyacintokvětá je 50 – 60 cm vysoká, hrozen květů je hustý, jednotlivé kvítky jsou poměrně velké. Rozkvétá velmi brzy a zahrnuje nejranější odrůdy.
2. Obří hyacintokvětá je 110 cm vysoká, má husté hrozny velkých jednotlivých kvítků a je raná.
3. Vysoká plnokvětá je 110 – 130 cm vysoká, jednotlivé kvítky jsou středně velké, hrozen květů je řidší. Kvete později než předchozí skupina.
4. Exquisit je 100 – 120 cm vysoká, bohatě rozvětvená. Jednotlivé kvítky jsou středně velké nebo velké. Hrozny květů jsou velmi husté a dlouhé. Je to nejpozdnější skupina.

U nás se pěstuje jen několik málo odrůd, a to D. ajacis fl. pl. – ,Hyacintokvětá vysoká směs’, D. consolida v bílé, růžové, fialové a modrofialové barvě. Rostliny jsou 100 cm vysoké, vzpřímené, řídce větvené. Jednotlivé kvítky jsou 3 cm velké. Hrozny květů jsou dosti husté, 15 – 25 cm dlouhé.
Jednotlivé druhy se snadno sprašují. Chceme-li si ponechat rostliny na semeno, musíme pamatovat na dobrou izolaci květenství. Semeno se sklízí, když se na spodní části květenství začnou otvírat tobolky. Sklízejí se celé hrozny najednou.
Rostlina vyžaduje výživné propustné půdy ve slunné, chráněné poloze. Vysoké odrůdy bývají často v době květu silně poškozovány větrem a deštěm a někdy se musí vysazovat ke kolíkům. Nejvhodnější doba výsevu je na podzim, koncem října až v listopadu. Na jaře vyséváme pokud možno nejdříve. Ostrožka špatně snáší přesazování, a proto osivo vyséváme do špetek přímo na místo na vzdálenost 15 – 25 cm. Osivo vzejde během 2 – 3 týdnů. Semeno nesmíme vysévat příliš hluboko, neboť pak velmi nestejnoměrně vzchází. Po vzejití rostliny včas jednotíme a ponecháme jen po dvou rostlinách. Z podzimního výsevu rostliny kvetou již v červnu, z jarního výsevu v červenci. Celková doba kvetení je 6 – 8 týdnů.
Letní ostrožky mají velký počet pěkných odrůd a zaslouží si širší uplatnění. Jejich nevýhodou je poměrně krátká doba kvetení. Používají se na rabata, do pestrých květinových záhonů ve směsi i ve skupinách čistých barev. Velmi dobře se uplatňují také na větších plochách při sadové úpravě veřejných míst, ovšem musíme počítat s další výsadbou jiných druhů květin po jejich odkvětu. Vysoké odrůdy jsou velmi vhodné k řezu. Květy vydrží ve váze svěží 6 – 9 dnů. Do vysokých dekoračních váz dáváme celé vytrhané rostliny.

Semeno je bělavé až černé, zaobleně trojhranné, drsné. V 1 g je 400 – 600 semen. Klíčivost si udrží 4 roky.