Asteraceae – Hvězdnicovité (syn. Compositae – Složnokvěté)

n. Strohblume, r. bessmertnik, a. Everlasting, Strawflower, fr. Immortelles a bractées

V názvu se spojila dvě řecká slova, a to helios, tj. slunce, a chrysos, tj. zlato, neboť je připomínají zlatožluté úbory těchto rostlin. Více než 400 jednoletých a vytrvalých druhů pochází z Evropy, Afriky, Asie a Austrálie.

Helichrysum bracteatum WILLD. (syn. H. monstrosum hort.) pochází z Austrálie, kde je to vytrvalá rostlina. Pěstuje se od roku 1799, a to jako letnička. V cenících se nabízí mnoho vysokých odrůd, jako např. H. monstrosum, a nízké odrůdy var. nanum v mnoha barvách nebo ve směsích. V poslední době byly vyšlechtěny tetraploidní odrůdy s velikými květy.

U nás se pěstují H. monstrosum fl. pl. bílá, červená, purpurová, hnědá a žlutá. Štíhlé, vzpřímené, stromkovitě větvené rostliny jsou 80 – 110 cm vysoké. Rozvětvené postranní stonky jsou pevné, až 45 cm dlouhé. Květy jsou tvořeny několika řadami suchomázdřitých zákrovních listenů a rozkvetlé jsou 5 – 7 cm široké. Na rostlině vykvétá 15 – 30 květů.
Jednotlivé odrůdy se vzájemně sprašují, a proto se musí vybrané rostliny izolovat. Zralé úbory poněkud připomínají chmýří pampelišky a semeno z nich velmi snadno vypadává.
Rostliny se daří v každé zahradní půdě. Nejlépe jim vyhovují propustné výživné půdy ve slunné, chráněné poloze. Na větrných místech bývají rostliny často v plném květu vy