Brassicaceae – Brukvovité (syn. Cruciferae – Křížaté)

n. Schleifenblume, r. stěnnik, a. Candytuft, fr. Thlaspi

Tato rostlina se nazývala ve starém Řecku Iberis podle místa svého původu, Iberského poloostrova. U nás ji často nazývají štěničník. Jen několik druhů je jednoletých, většina je vytrvalá. V jižní Evropě a v Malé Asii roste planě asi 20 druhů.

Iberis amara L. (syn. I. coronaria hort.) roste planě v jižní Evropě a v zahrádkách se pěstuje od 16. století. Vyšlechtěné odrůdy kvetou jen bíle.
U nás se pěstuje Iberis amara hyacintokvětý bílý. Rostliny mají pevný, vzpřímený vzrůst a jsou 30 cm vysoké. Drobné souměrné kvítky jsou uspořádány v hustý hrozen, který se při rozkvětu prodlužuje a je až 10 cm dlouhý. Na rostlině je 6 – 9 hroznů květů. Listy jsou tuhé, nepravidelně mělce zubaté.

Iberis umbellata L. pochází také z jižní Evropy. Rostliny jsou více rozvětvené než I. amara. Zkrácené hrozny květin jsou hustě nahloučeny, na rostlině je jich 18 – 25. Kromě bílé barvy se pěstuje v několika barevných odstínech. Listy má úzké, vrbovité.

U nás se prodávají odrůdy ’Bílý’, ’Karmínový’ a ’Purpurově fialový’. Rostliny jsou pevné, polokulovité, 30 cm vysoké a stejně tak široké. Jednotlivé odrůdy se vzájemně sprašují, a proto rostliny, ze kterých chceme sklidit semeno, musíme izolovat.
Rostlina se nejlépe daří v hlinitopísčité půdě na výsluní. Semeno vyséváme brzy na jaře přímo na místo během 6 – 8 dnů. Přepíchané sazenice musíme držet jen při nízké teplotě 5 – 10 °C. Na záhony je vysazujeme počátkem května na vzdálenost 20 – 30 cm. Při přímém výsevu vyséváme osivo řídce a včas a rostliny jednotíme.
Květiny I. umbellata začínají kvést počátkem června a kvetou poměrně krátce, jen do poloviny července. I. amara kvete někdy až do konce července. Jestliže odkvetlé rostliny včas seřízneme a přihnojíme, po čase znovu obrazí a rozkvetou.
Používá se k osazování truhlíčků, květinových mís nebo jednotlivé rostliny do květináčů. Také se může používat k řezu. Řezané květy vydrží ve vodě svěží 7 – 10 dnů. Vysévá se rovněž do pestrých záhonů, na rabata a do skalek.

Semeno je ploše oválné, 2 – 3 mm velké, žlutavé. V 1 g je asi 400 semen, která si udrží klíčivost až 5 let.