Asteraceae – Hvězdnicovité (syn. Compositae – Složnokvěté)

n. Wucherblume

Latinské pojmenování vzniklo spojením dvou řeckých slov, a to chrysos, tj. zlato, a anthemos, tj. květina, protože většina druhů má žluté úbory. Více než 140 druhů letniček, peren a polokeřů je rozšířeno v mírném pásmu celého světa. Některé druhy byly prošlechtěny v rozmanité odrůdy.

Chrysanthemum carinatum SCHOUSB. pochází ze Severní Ameriky a pěstovat se začalo v r. 1976. Rostliny jsou bohatě rozvětvené, široce rozložené, poměrně křehké, 40 – 80 cm vysoké. Listy jsou dvakrát nitkovitě rozeklané, šedozelené. Dosti silné, málo rozvětvené stonky jsou ukončeny úbory širokými 6 – 8 cm. Terčové květy jsou tmavé až černopruhované, okrajové jazykovité květy jsou bílé, žluté, karmínové až ohnivě červené, někdy s tmavou skvrnou, takže kolem terče je ještě tmavý výrazný kruh. Bylo vyšlechtěno velmi mnoho jednoduchých i plnokvětých (var. dunnettii fl. pl.) odrůd, z nichž některé se prodávají jen jako směs. Nejnověji byla vyšlechtěna i odrůda tetraploidní s obzvláště velkými květy. U nás jsou k dostání tři odrůdy: ,Kokarda’ – vícebarevná s bílým lemem, ,Polárka’ – bílá s tmavým středem, ,Dunnettii aureum’ – žlutá.

Chrysanthemum segetum L. je domovem v Evropě a v Severní Africe. Z mnoha odrůd se u nás pěstuje Ch. segetum ,Eldorado’ – světle žlutá s hnědým středem. Rostliny jsou široce keřovité, 30 – 60 cm vysoké, list mají slabě ojíněný, hluboce dvakrát zubatě rozeklaný. Úbor je 8 cm široký, na dlouhé, pevné stopce. Na rostlině vykvétá až 80 květů.

Oba tyto druhy jsou celkem nenáročné. Nejlépe se daří v kypré, propustné, třeba kamenité půdě na výsluní. Mokré slévavé půdy nesnášejí. Semeno vyséváme koncem dubna přímo na místo 40 cm od sebe. Vzejde za 8 – 14 dnů. Nesmí přijít hlouběji než na 4 cm, jinak vzchází nestejnoměrně. Nemůžeme-li je vysévat přímo, vyséváme semeno v polovině dubna řídce do řádků do pařeniště a předpěstované sazenice vysazujeme koncem května. Rostliny se nemusí přepichovat a mladé nepřerostlé sazenice se velmi dobře ujímají. Začínají kvést koncem června až počátkem července a kvetou až do pozdního podzimu, dokud je nezničí mráz.
Vysazují se na rabata, do pestrých skupin a dávají nám také velké množství květů pro řez. Řezané květy vydrží velmi dlouho, 7 – 13 dnů. Odkvetlé úbory během vegetace odstraňujeme.

Chrysanthemum coronarium L. pochází z jižní Evropy. Vyšlechtěné odrůdy jsou většinou 70 – 100 cm vysoké, plnokvěté, s menšími, 4 cm širokými úbory na dlouhých, pevných stopkách v bílé nebo žluté barvě.
Tento druh je stejně nenáročný jako předchozí, avšak rostliny z předpěstované sadby jsou mohutnější a dříve a více kvetou. Používá se hlavně k řezu nebo i do vysokých květinových záhonů.
Jako novinka se nabízí v cenících Chrysanthemum spectabilis hort., která vznikla křížením Ch. carinatum a Ch. coronarium. Robustní rostliny jsou 1 m vysoké a mají mnoho plných květů na pevných, dlouhých stopkách.

Ch. carinatum má semeno křídlovitě dvojhranné, žlutavé až šedohnědé; v 1 g je 300 – 350 semen. Ch. segetum má semeno různotvaré, 3 mm dlouhé, šedohnědé; v 1 g je 300 – 400 semen. Ch. coronarium má semeno ostře 3 – 5hranné, 4 mm dlouhé, drsné, tmavě hnědé; v 1 g je 500 – 600 semen. Klíčivost si udrží 2 – 3 roky.

Chrysanthemum parthenium (L.) PERS. (syn. Matricaria parthenium L., M. capensis hort., M. eximia hort.) pochází z jižní Evropy a z Malé Asie. Pěstuje se již od starověku. Ve své domovině je vytrvalá a i u nás se při mírné zimě udrží. Existují odrůdy vysoké až 80 cm, které se používají k řezu, a nízké na rabata nebo do květináčů.

U nás se pěstují dvě nízké odrůdy pod jménem Matricaria pumila ’Thom Thumb bílá’ a ’Thom Thumb žlutá’. Rostliny tvoří kompaktní, 20 – 30 cm vysoké „keříky“. Listy jsou pravidelně vykrajované, světle zelené. Jasně žluté nebo čistě bílé úbory jsou asi 15 – 20 mm široké a v době plného květu téměř úplně zakrývají list. Rostliny se vyznačují pronikavým charakteristickým pachem řimbaby.
Daří se v každé zahradní půdě s dostatkem vápna v teplé, slunné poloze. Semeno vyséváme počátkem února až března ve skleníku do truhlíčků, kde vzejde během 6 – 12 dnů. Vzešlé rostlinky přepícháme a otužené v polovině května vysazujeme na vzdálenost 20 – 30 cm. Rostliny začínají kvést počátkem července a kvetou do druhé poloviny srpna.
Používá se k výsadbě na rabata a na obruby. Přesazování snáší velice dobře, a proto někdy i rozkvetlé rostliny přesazujeme ze záhonů do květináčů nebo misek, které se používají k dekoraci na výstavách, při hřbitovní výzdobě apod.

Semeno je drobné, tyčinkovité, 2 mm dlouhé, bělavé barvy. V 1 g je asi 6500 semen. Klíčivost si udrží 2 roky.