Hydrophilaceae – Stružkovcovité

n. Hainblume, r. lesoljubka

Pojmenování, které bylo vytvořeno spojením řeckých slov nemos, tj. luh, a philos, tj. přítel, navazuje na prostředí, v němž luhomílek rostě planě v Severní Americe. Jemné jednoleté ochmýřené rostliny se vyskytují ve své domovině v 11 druzích.

Nemophila aurita LINDL. (syn. Pholistoma auritum LINDL.) pochází z Kalifornie; kvete od června do července. Nízké plazivé srstnaté rostliny jsou 15 – 150 cm dlouhé. Purpurově fialové květy mají asi 3 cm v průměru a ve vijanu je vždy 3 – 5 květů.

Nemophila maculata BENTH. pochází také z Kalifornie. Plazivé až vzpřímené rostliny jsou 35 cm vysoké, hustě rozvětvené, silně srstnaté. Jsou velké, bílé, s fialovou nebo tmavomodrou skvrnou.

Nemophila menziesii HOOK et ARN. (syn. N. insignis DOUGL.) je domovem v Kalifornii a Oregonu. Rostliny jsou poléhavé, později vzpřímené, srstnaté až 20 cm vysoké. Srstnaté rostliny mají jemné zpeřené listy, až 3 cm široké, a bílé nebo jasně modré kvítky s tmavě modrými skvrnami nebo tmavým středem. Barva květů je velmi variabilní. Semeno se v cenících nabízí jen zřídka, většinou ve směsi a nejspíše je dostaneme prostřednictvím botanické zahrady.

Nejlépe se daří v lehčí propustné půdě a teplé, slunné poloze, ale roste i při mírném zastínění. Těžké půdy nesnáší. Při déletrvajícím deštivém počasí rostliny často hynou. Semeno vyséváme od konce března do poloviny dubna přímo na stanoviště. Postupným výsevem dobu květu prodloužíme. Semeno vzejde během dvou týdnů; rostlinky po vzejití jednotíme na vzdálenost 15 cm. Rostliny kvetou za 7 – 8 týdnů po výsevu, a to po dobu 5 – 6 týdnů. Semeno vyséváme mezi cibulové květiny, a tak zamaskujeme odkvetlé dozrávající rostliny. Vysévá se také do skalek, na nízká rabata a na obruby. Musí se však počítat s následným výsevem nebo výsadbou. Může se také sázet ze záhonů do květináčů.

Semeno je černé, nestejně velké, hrbolaté. V 1 g je 400 – 500 semen. Klíčivost si udrží 3 – 4 roky.