Solanaceae – Lilkovité

n. Ziertabak, r. tabak, a. Ornamental Tobacco

Rostlina byla pojmenována po vyslanci u španělského dvora J. Nicotovi, který přivezl v 16. století první semena tabáku do Evropy. Asi 50 druhů, většinou jednoletých i vytrvalých bylin, zřídka polokeřů i keřů, je rozšířeno v tropické části Jižní Ameriky.

Nicotiana alata LINK et OTTO pochází z jižní Brazílie. Je to vytrvalá, 80 až 100 cm vysoká rostlina, která se pěstuje jako letnička. Květy jsou zevně zelenavé s fialovými pruhy, uvnitř korunky jsou bílé. Mnohem hezčí je var. grandiflora (syn. Nicotiana affinis T. MOORE), která má větší bílé silně vonící květy. Odrůdy s červeným, růžovým a karmínovým květem jsou jen 40 cm vysoké.

Nicotiana sanderae SANDER vznikl křížením N. alata a N. forgetiana. Vyznačuje se intenzívně červenou barvou květu.

Nicotiana sylvestris SPEG. et COMES. je vytrvalá, až 150 cm vysoká rostlina běžně pěstovaná jako letnička. Její bílé silně vonící květy jsou otevřeny jen ve dne.

Nicotiana tomentosa RUIZ et PAV. (syn. N. colossea ANDRÉ) je polokeřovitá, až 4 m vysoká rostlina. Má velké listy s načervenalým středním žebrem. Kvete až druhým rokem po výsevu. Bledě zelené květy jsou nenápadné. Rostliny se vysazují pro rychlý růst a pro mohutné dekorativní olistění jako kulisa.

U nás je k dostání jen odrůda Nicotiana sanderae atrosanguinea ,Červená’. Vzpřímené, široce rozvětvené rostliny jsou až 100 cm vysoké. Různě velké, mělce bublinaté, jemně žláznaté listy jsou jasně zelené. Dlouze nálevkovitá pěticípá korunka je 5 cm široká, tmavě karmínová. Na rostlině je až 200 příjemně vonících květů, které se rozvíjejí na noc.
Rostlina se daří v každé zahradní půdě. Velkolisté druhy vyžadují výživnou půdu v teplé, slunné poloze. Semeno vyséváme koncem března až počátkem dubna do truhlíčků, kde během 1 – 2 týdnů vzejde; sazenice se předpěstují v květináčích. Vysazujeme je až koncem května, kdy již nehrozí nebezpečí pozdních mrazů. Vzdálenost výsadby je 40 – 50 cm. Začínají kvést počátkem července a kvetou až do podzimu, dokud je nezničí mráz.
Nízké odrůdy se vysazují jednotlivě do pestrých květinových záhonů nebo i samostatně ve větších skupinách. Vyšší listnaté odrůdy se používají pro zamaskování nevzhledných míst nebo jako solitéra.

Semeno je oválné, droboučké, černohnědé a v 1 g je 5000 – 8000 semen. Klíčivost si udrží až 4 roky.