Ranunculaceae – Pryskyřníkovité

n. Schwarzkümmel, Jungfer Grünen, r. černuška, děvica v zeleni, a. Devil in a Bush, fr. Nigelles
de Dames

Pojmenování je odvozeno z latinského slova nigellus, tj. načervenalý, což nám připomíná černou barvu semen. Asi 22 druhů je domovem většinou ve Středomoří, kde se pěstovala již odedávna a její černá semena se používala jako koření a v lékařství. Ještě dnes se pro tyto účely pěstuje Nigella sativa L. a její semena, označovaná jako „černý kmín“ nebo „římský koriandr“, se v některých státech dávají do chleba jako u nás kmín. Jako ozdobná rostlina se pěstuje v zahradách již od 16. století a je s ní spojeno mnoho pověstí a pověr.

Nigella damacena L., lidově nazývaná „nevěsta v závoji“ nebo „panna v háji“, je domovem v jižní Evropě nebo v Severní Americe. Rostliny jsou 40 – 50 cm vysoké, vzpřímené, hustě rozvětvené, se sytě zeleným jemně stříhaným listem. Barva květu je světle až tmavě fialová, někdy také bílá. Květ je tvořen opadavými kališními lístky, zbarvenými jako korunka. Nejvíce půvabu jim dodávají mnohodílné nitkovité listeny, jimiž jsou květy zahaleny.

Nigella hispanica L. pochází ze západního Středomoří. Rostliny jsou podobné předešlému druhu, jsou však hrubší, vyšší (60 cm) a více rozvětvené. Bílé nebo modré květy jsou větší, ale nemají jemné ozdobné listeny.

V cenících se uvádějí většinou jen dvě odrůdy: bílá a modrá. U nás se prodává Nigella damascena ,Miss Yekyll’ – tmavě modrá. Bohatě keřovitě rozvětvené, široce rozložené rostliny jsou asi 50 cm vysoké. List je jemný, nitkovitě dělený, sytě zelený. Stopka je asi 17 cm dlouhá, rozvětvená. Květ je 3,5 cm široký, jasně modrý. Na rostlině vykvétá 75 – 120 květů.
Rostlina se daří v každé zahradní půdě ve slunné, teplé poloze. Vlhké půdy nesnáší a deštivé počasí rostliny často velmi poškodí. Semeno vyséváme koncem března počátkem dubna až do poloviny května i přímo na vzdálenost 20 – 25 cm. Nesmí se však vysévat příliš hluboko. Vyklíčí během 10 dnů. Mladé rostlinky včas protrháme a ponecháme na jednom místě 1 – 2 rostliny. Osivo můžeme vysévat v březnu do poloteplého pařeniště a počátkem května rostliny vysévat. Tato květina však kvete poměrně krátce, takže se předpěstování nevyplatí, a proto stačí ji pěstovat z výsevu přímo na stanoviště. Rostliny z dubnového výsevu začínají kvést v druhé polovině července a během srpna odkvétají. Rostlina je však dekorativní svým listem i před květem.

Nigella se používá do pestrých květinových záhonů s druhy z přímého výsevu. Může se vysévat na obruby, samostatně nebo v menších skupinách. Kvete sice krátce, ale i dozrávající měchýřky jsou zajímavé a dají se použít do moderních kompozic ve vázách nebo miskách. Rozkvetlé květy vydrží ve vodě svěží 4 – 6 dnů, ale protože nesnášejí transport, mají k tomuto účelu jen místní význam.

Semeno je 2 – 3 mm velké, oválné, drsné, černé, příjemně vonící. V 1 g je 450 až 500 semen, která klíčivost udrží 2 – 3 roky.