Solanaceae – Lilkovité

Tato květina byla pojmenována podle španělského botanika A. J. Nieremberga. Asi 30 druhů pochází většinou z Jižní Ameriky. Polokeře i byliny, které ve své domovině vydrží dva i více let, se pěstují v Evropě jako letničky.

Nierembergia hippomanica MIERS. je 10 – 15 cm vysoká rostlina, která tvoří hustý plochý „keřík“. Široce zvonkovité květy se světlejším středem jsou světle fialové, 2,5 – 3 cm široké a jsou uspořádány v okolíku.

Nierembergia repens RUIZ et PAV. (syn. N. rivularis MIERS.) je ve své domovině polokeřovitá. Rostliny jsou 12 – 20 cm vysoké, květy jsou bílé nebo běložluté. Dlouho a pěkně kvetoucí rostliny vyžadují pečlivé ošetřování.

Rostlina vyžaduje propustné hlinitopísčité půdy. Semeno vyséváme v březnu do pařeniště nebo do truhlíčků, kde během 1 – 3 týdnů vyklíčí. Mladé rostlinky předpěstujeme v květináčích. Několikrát je zaštípneme, aby lépe rozvětvily. Na stanoviště je vysazujeme koncem května na vzdálenost 20 cm a během vegetace je vícekrát přihnojíme.
Rostliny kvetoucí bohatě po celé léto se používají k výsadbě na rabata, na okrasné zídky i do skalek. Jsou také vhodné do truhlíčků nebo do květináčů do oken a na balkóny, nikoli však na plné slunce.

Semeno je velmi drobné, nestejného tvaru, hnědavě zbarvené. V 1 g je asi 7000 semen, která si udrží klíčivost 3 roky.