Silenaceae – Silenkovité (syn. Caryphyllaceae – Hvozdíkovité)

n. Seifenkraut

Pojmenování je utvořeno z latinského slova sapon, tj. mýdlo, což navazuje na obsah saponinu v kořenech některých druhů. Tyto kořeny se kdysi používaly jako mýdlo. Asi 30 druhů jednoletých i vytrvalých bylin je rozšířeno ve Středomoří a v mírném pásmu Asie.

Saponaria calabrica GUSS. (syn. S. multiflora hort.) pochází z jižní Itálie, Albánie a Řecka. Rostliny jsou 15 – 25 cm vysoké, s tmavě červenými, růžovými nebo bílými květy, které mají hluboce rozeklané korunní plátky. Rostliny jsou hustě rozvětvené, v době květu jsou listy zakryty spoustou květů, takže vytvoří na záhoně nízký květinový koberec.

Rostlina se daří v každé zahradní půdě na teplém, slunném místě. Mokré půdy nesnáší. Vzejde za 6 – 12 dnů. Přesazovat je možno jen mladé rostlinky. Rostliny začínají kvést počátkem června a kvetou 6 – 8 týdnů. Postupným výsevem můžeme dobu kvetení prodloužit. Osivo se může také vysévat již na podzim.
Vysévá se na nízká, suchá rabata, okrasné zídky, na suché svahy a do pestrých záhonů. Může se vysévat i na nově zakládané plochy, kde vytvoří levný barevný koberec a při hustém výsevu potlačí plevel.

Semeno je drobné, okrouhle ledvinité, drsné, černé. V 1 g je 5000 semen, která si udrží klíčivost 2 roky.