Dipsacaceae – Štětkovité

n. Witvenblume, a. Pincushion-Flower

Pojmenování je odvozeno od latinského slova scabies, tj. drsný. Vztahuje se na drsný povrch listů některých druhů. Jednoleté i vytrvalé druhy jsou rozšířeny v jižní Evropě, Africe a v Asii. Celkem se vyskytuje asi 80 druhů.

Scabiosa atropurpurea DESF. pochází z jižní Evropy. Rostliny jsou vysoké, štíhlé, volně stavěné. List je kopinatý, mělce zubatý, nestejně velký. Hustě nahloučená květenství jsou kulovitá, později protáhlá. Květy jsou sametově purpurové. Poprvé se začala pěstovat v r. 1629. Bylo vyšlechtěno mnoho odrůd rozdílných v barvě květu a výšce rostlin. Podle výšky se dají rozdělit do tří skupin:

1. S. atropurpurea grandiflora hort. má asi 95 cm vysoké, bohatě rozvětvené, rychle rostoucí rostliny. Na rostlině vykvétá až 60 květů na dlouhých, pevných stopkách.

2. S. atropurpurea nana hort. má 60 cm vysoké rostliny.

3. S. atropurpurea compacta hort. má 40 cm vysoké, hustě rozvětvené rostliny.

Ve všech skupinách jsou rostliny plnokvěté, v barvě bílé, žluté, fialové, růžové, červené, purpurové a černopurpurové i dvoubarevné. Prodávají se v čistých barvách i ve směsi.
Kromě tohoto druhu se pěstují ještě další, např. Scabiosa palaestina L., S. rotata BIEB., S. stellata L. a jiné, které jsou také pěkné, avšak velmi málo rozšířené.
U nás se pěstuje Scabiosa atropurpurea grandiflora fl. pl. v barvě bílé, žluté, růžové, světle modré, tmavě rudé a ve směsi. U všech těchto odrůd rostliny bohatě kvetou, jsou 70 – 90 cm vysoké, u země rozvětvené. Květy mají dlouhou, pevnou stopku a jsou velmi vhodné k řezu. Ve vodě vydrží svěží 5 – 10 dnů. Jednotlivé odrůdy se mohou vzájemně sprášit, a proto chceme-li semeno sklízet v čistých barvách, musíme rostliny izolovat.

Scabiosa je velmi nenáročná letnička. Nejlépe se daří v lehčí propustné výživné půdě s dostatečným obsahem vápna, na výsluní. Také je třeba volit pozemek pokud možno chráněný před větrem. Silnější vítr rostliny v době květu často vyvrátí nebo nakloní, takže květy pak mají křivé stopky. Semeno vyséváme koncem března až počátkem dubna do pařeniště, kde vzejde během 6 – 10 dnů. Předpěstované rostliny včas otužujeme a vysazujeme je v polovině května. Menší mrazík snesou bez poškození. Vzdálenost výsadby je 30 cm. Můžeme také vysévat semeno přímo na místo, ale rostliny jsou pak slabší a kvetou o měsíc později. Předpěstované sazenice kvetou od července do podzimu.
Tato květina se používá hlavně k řezu. Květenství řežeme, když jsou asi z poloviny rozkvetlá. Vysazuje se však také mezi polovysoké letničky do pestrých záhonů nebo mezi odkvetlé trvalky. Odkvetlá květenství se musí včas odstraňovat, protože působí nepěkně, a také rostliny přestávají kvést.

Semeno je 2 mm velké, se zdřevnatělou čnělkou v blanitém obalu, nahoře korunkovitě rozšířeném. V 1 g je asi 160 semen, která klíčí ještě po 3 letech.