Solanaceae – Lilkovité

n. Spaltblume, r. Skizant, a. Butterfly-Flower

Podkladem pro pojmenování byl rozeklaný tvar korunky (řecky schizein, tj. rozštípnutý, a anthos, tj. květ). Asi 11 druhů je domovem v Chile. Jednoleté vzpřímené, žláznatě lepkavé rostliny mají jemné, jednou až dvakrát zpeřené listy a velmi pestře zbarvené květy.

Schizantus grahamii GILL. pochází z Chile. Vzpřímené, hladké, až 60 cm vysoké rostliny mají jednoduše až dvakrát zpeřené listy. Prašníky jen velmi krátce přečnívají korunku. Červené květy kvetou od června do září. Pěstovat se začala v r. 1834.

Schizantus pinnatus RUIZ et PAV. je nejvýše 45 cm vysoký. Jemně plstnaté rostliny jsou žláznatě lepkavé. Květy jsou nahloučeny ve velmi početných hroznovitých latách. Tyčinky dlouze vystupují z korunky květů. Základní barva květu u původního druhu je fialová a květy jsou žlutě a purpurově skvrnité. Další variety jsou zbarveny velmi rozmanitě. Pěstuje se od roku 1822.

Schizantus retusus HOOK. je až 80 cm vysoký. Poměrně velké květy (3 – 4 cm široké) jsou uspořádány v dlouhých řídkých latách. Jemně zpeřené listy jsou až 25 cm dlouhé. Vyskytoval se dříve v mnoha varietách s různě zbarvenými květy.
Všechny tyto druhy najdeme dnes jen v některých botanických zahradách.

Schizantus wisetonensis LOW je hybrid, který vznikl křížením S. pinnatus, S. grahamii a pravděpodobně ještě jiných druhů. Tento hybrid je z nich nejkrásnější a bylo z něho vyšlechtěno mnoho odrůd nejrůznějších barev. Dnes najdeme v cenících jen několik odrůd, většinou směsí.

U nás se pěstuje jen Schizantus wisetonensis, směs. Rostliny jsou 40 cm vysoké, kompaktní, pravidelně keřovitě rozvětvené. Jemné, dvakrát zpeřené listy jsou světle zelené, velmi dekorativní. Jednotlivé větévky jsou ukončeny postupně vykvétajícími 2,5 širokými květy. Jednotlivé kvítky jsou souměrné, jejich korunka je rozeklaná v nestejně velké úkrojky; na horním největším je vždy jednobarevná skvrna. Okraj korunky je bílý, růžový, červený, fialový až purpurový. Květů je velmi mnoho a v plném rozkvětu úplně zakrývají list.
Rostlina se nejlépe daří v hlinitopísčité, výživné, propustné půdě s dostatečným obsahem vápna v teplé a slunné poloze. Místo má být chráněno před prudkými větry, které rostliny v plném květu často rozlámou nebo vyvrátí. Hnojení čerstvým hnojem nesnáší, také za vlhkého počastí rostliny často hynou. Semeno vyséváme v druhé polovině března do poloteplého pařeniště nebo ve skleníku do truhlíčků. Vzchází za 7 – 10 dní. Může se vysévat i přímo na místo a vzešlé rostlinky včas protrhat na 20 – 30 cm. Při volném výsevu je výsledek pěstování velmi nejistý, a proto je vhodnější rostliny předpěstovat.
Mladé rostlinky jsou velmi jemné, a proto je dříve přepícháme do truhlíčků a teprve později do pařeniště nebo lépe do malých květináčků. Přepíchané rostliny po zálivce dobře větráme, aby jemné listy stačily oschnout. Ve vlhkém prostředí a v hustém zápoji rostlinky snadno vyhnívají. Sazenice nesmějí být přerostlé, potom se špatně ujímají. Vysazují se na vzdálenost 30 – 40 cm koncem května, kdy již nehrozí nebezpečí pozdních mrazů. Rostliny začínají kvést koncem června a kvetou do konce července až do počátku srpna.
Velmi dobře se hodí i na pěstování v květináčích a před první světovou válkou se jako hrnková květina prodávala velmi často. Ovšem pěstování v květináčích není snadné a vyžaduje velmi pečlivé ošetřování. Rostliny nesmíme nechat přeschnout ani přelít; pěstuje se podobně jako Calceolaria. Pro jarní kvetení v březnu až květnu se vysévá koncem srpna až počátkem září. Mladé rostlinky přezimují v 7 – 8 cm širokých květináčích v chladném, vzdušném skleníku, pokud možno blízko skla. Během celého zimního pěstování nemá teplota přestoupit 10 °C. Přezimované rostliny se v únoru přesází do 12 – 14 cm širokých květináčů do směsi pařeništní zeminy, listovky, jílu a písku. Zaštípnuté rostliny jsou košatější. Po zakořenění se rostliny pravidelně přihnojují plným hnojivem, nejlépe při zálivce. Pečlivým ošetřováním se získají velmi pěkné rostliny vhodné pro dekoraci i pro významné dny v jarních měsících, kdy většinou kvete jen Primula.
Jako letnička se vysazuje do pestrých květinových záhonů a do větších samostatných skupin, kde v plném květu budí zaslouženou pozornost a udivuje svým rozmanitým a velmi pestrým zbarvením. Může se používat i k řezu. Květy vydrží ve vodě svěží 7 – 10 dnů.

Semeno je drobné, ledvinovité, drsné, tmavohnědé. V 1 g je 1500 – 2000 semen, která si udrží klíčivost 2 – 3 roky.