Silenaceae – Silenkovité (syn. Caryophyllaceae – Hvozdíkovité)

n. Leimkraut, r. smolevka, a. Champion, Catchly, fr. Silène

Silenka byla pokřtěna podle jména jednoho z členů Bakchovy družiny, který se jmenoval Silenus. Po celém světě je rozšířeno více než 300 druhů této rostliny. Většinou jsou to jednoleté nebo vytrvalé byliny, ojediněle též polokeře.

Silene coeli-rosa ROHRB. [syn. Agrostemma coeli-rosa L., Lychnis coeli-rosa (L.) DESR.] pochází z jižní Evropy. Rostliny jsou 30 – 80 cm vysoké, vidličnatě větvené. Úzké čárkovité listy jsou světle šedozelené. Jednotlivé květy jsou 2 – 4 cm široké, bílé, růžové, jasně červené, purpurové nebo modré. Rostliny kvetou asi za 10 týdnů po výsevu. Z mnoha variet se nejvíce pěstuje var. oculata hort. (syn. Silene aculata A. et GR., Viscaria oculata LDL.). V zahradách se pěstuje již od 16. století.

U nás je v ceníku vedena jako Viscaria oculata, směs barev. Rostliny jsou kompaktní, polokulovité, až 35 cm vysoké. Hustě nahloučené pravidelné květy jsou 2,8 cm široké, často se světlejším nebo tmavším okem, s výraznou obrvenou bliznou.
Rostliny nemají na půdu žádné zvláštní nároky, daří se všude. Semeno se může vysévat přímo na stanoviště již na podzim, a když mladé rostlinky vydrží, kvetou již v květnu. Na jaře se osivo vysévá v březnu nebo dubnu přímo, popřípadě v březnu do poloteplého pařeniště. Vzchází za 7 dní. Předpěstované sazenice se vysazují počátkem května na 20 – 50 cm od sebe. Předpěstované rostliny kvetou od počátku července až do konce srpna. Po odkvětu se rostliny mohou seříznout asi na polovinu, důkladně zalít, přihnojit a za krátký čas znovu pěkně rozkvetou.
Nízké, bohatě kvetoucí rostliny se vysazují do pestrých květinových záhonů i samostatně do větších skupin, kde svítivé barvy květů budí vždy pozornost. Hezky se vyjímají v nízkých kameninových miskách.

Semeno je velmi drobné, oble ledvinité, drsné, šedohnědé. V 1 g je asi 4000 semen, která si udrží klíčivost 3 roky.

Silene pendula L. (syn. Silene rosea hort.) je domovem na pobřeží Středozemního moře. Rostliny jsou lehce ochmýřené, 10 – 25 cm vysoké, často plazivého vzrůstu, se stonky dlouhými až 50 cm. Pěstovat se začala v r. 1731. Z ní vzniklo mnoho různých forem, také jen 10 – 12 cm vysokých a plnokvětých. Barva květu je bílá, růžová, svítivě červená a šeříková.

U nás se pěstuje jen jedna odrůda Silene pendula compacta fl. pl. ’Triumph’ – svítivě růžová. Husté, široce rozložené až poléhavé rostliny jsou 17 cm vysoké a až 40 cm široké. Lodyhy jsou načervenalé, protáhlé, vejčité listy jsou drsné, jasně zelené. Květy mají vytrvalý kalich a hluboce rozeklané korunní plátky.

Rostliny se daří v každé zahradní půdě ve slunné a teplé poloze. Za vlhkého počasí nebo v zamokřených místech rostliny vyhnívají. Semeno vyséváme v polovině března do pařeniště, kde vzejde během jednoho týdne. Mladé přepíchané sazenice hodně větráme a jen mírně zaléváme. Počátkem května je vysazujeme na stanoviště na vzdálenost 30 – 40 cm. Rostliny začínají kvést počátkem července a kvetou do konce srpna.
Použití květiny je podobné jako u předchozího druhu. Používá se též při hřbitovní výsadbě nebo na suché okrasné zídky a suché svahy. Vysejeme-li ji v srpnu a přezimujeme-li rostliny v pařeništi, chráněné okny a slaměnou přikrývkou, můžeme je vysázet brzy na jaře na záhony; pak kvetou od května do června. Kvetou tedy v době, kdy již odkvetly dvouletky a ještě nekvetou letničky. Rostliny vysázené v květináčích můžeme na jaře také přirychlovat.

Semeno je drobné, oble ledvinité, drsné, šedavé barvy. V 1 g je 900 – 1000 semen, která si udržují klíčivost až 3 roky.