Asteraceae – Hvězdnicovité (syn. Compositae – Složnokvěté)

T. erecta a T. patula – n. Samtblume, Studentenblume
T. erecta – r. barchatcy – a. African Marigold, fr. Rose d’Inde
T. patula – r. šapočky, a. French Marigold, fr. Oillet d’Inde

Tyto květiny, pěstované v zahradách, již po mnoho let, dostaly své jméno podle etruského boha, syna Jupiterova, který se jmenoval Tages. Jsou to jednoleté nebo dvouleté byliny, široce rozvětvené, silně vonící, s peřenodílnými listy a žlutými, oranžovými nebo hnědě skvrnitými úbory. Úbory jsou buď jednotlivé na dlouhých nebo kratších stopkách, nebo u některých odrůd v hustých vrcholících. Asi 30 druhů je domovem v subtropické části Ameriky. Všechny vyšlechtěné odrůdy pocházejí ze tří druhů, které jsou domovem v Mexiku.

Tagetes erecta L. má rostliny 45 – 75 cm vysoké a květní úbory až 10 cm široké. Pěstuje se od roku 1542. Pěstují se jen plnokvěté odrůdy.

Tagetes patula L. je 30 – 50 cm vysoký, var. patula nana hort. je 20 – 35 cm vysoký, s květy 3 – 5 cm širokými, které jsou jednoduché i plné. Pěstovat se začal v r. 1573.

Tagetes tenuifolia CAV. (syn. T. signata BARTL.) má původní formu až 60 cm vysokou, s velmi jemným olistěním a drobnými květy. Pěstuje se od roku 1795.

Bylo vyšlechtěno mnoho odrůd afrikánů a každým rokem jsou uváděny v cenících stále nové. V NDR po čtyřletém zkoušení 70 odrůd a 6 směsí doporučili k pěstování roku 1962 28 odrůd a 3 směsi, v roce 1963 již 35 odrůd a 5 směsí. Západoněmecké ceníky uvádějí asi 40 odrůd. V posledních letech bylo nejvíce nových krásných odrůd vyšlechtěno v USA. Některé firmy nabízejí až 75 odrůd. Většina z nich, hlavně velkokvěté, postrádá nepříjemnou charakteristickou vůni. Byly již vyšlechtěny heterózní odrůdy skupiny „Climax“, které mají květy 12 cm široké, karafiátokvětého typu. Semeno těchto odrůd je desetkrát dražší než nejdražší semena ostatních odrůd.
Jednotlivé odrůdy se rozdělují do skupin podle výšky rostliny a podle tvaru květu. Přitom se však jednotlivé skupiny navzájem prolínají, a proto snad v každém ceníku nebo rozsáhlejší knize je uspořádání poněkud rozdílné. Plnokvěté odrůdy se podle tvaru květu rozlišují na chryzantémokvěté a karafiátokvěté.
Odrůdy chryzantémokvěté mají v úborech terčové trubičkovité květy zvětšené, hustě nahloučené, lemované plochými jazykovitými plátky. Velikost je rozdílná. Odrůdy karafiátokvěté mají úbory kulovité, tvořené jen jazykovitými květy, které jsou buď ploché, nebo zvlněné. Čím větší je zvlnění, tím plnější vypadají úbory.
U nás zůstalo po poslední úpravě rejstříku celkem 14 odrůd většinou skupiny T. patula nana. Uvádíme všeobecné schéma rozdělení afrikánů a začlenění odrůd u nás pěstovaných.

I. Vysoké plnokvěté odrůdy T. erecta:

a) Chryzantémokvěté: Rostliny josu 60 – 70 cm vysoké, úbory 8 – 10 cm široké, podle odrůdy volnější nebo velmi hustě plné, v barvách žluté, oranžové, žlutooranžové až červenooranžové. U nás se pěstují T. erecta fl. pl. ,Zlatá koruna’ – zlatooranžový, ,Chryzantémokvětý žlutý’.
b) Karafiátokvěté: Rostliny jsou 50 až 75 cm vysoké, úbory 8 – 12 cm široké, většinou velmi plné, se širokými více nebo méně zvlněnými plátky. Do této skupiny patří u nás pěstovaná odrůda ,Měsíc’ – žlutý. Odrůdy obou skupin jsou většinou dosti pozdní a kvetou až v srpnu nebo v září.

II. Polovysoké plnokvěté odrůdy T. erecta:

Odrůdy této skupiny jsou 35 – 50 cm vysoké, s úbory chryzantémokvětými i karafiátokvětými ve stejných barvách, ale menších než předešlé.

III. Nízké plnokvěté odrůdy T. erecta nana:

Rostliny jsou jen 20 – 25 cm vysoké, polokulovité, kompaktní, bez nepříjemné pronikavé vůně. Úbory jsou chryzantémokvěté, 6 – 8 cm široké. V cenících jsou uváděny pod jménem ,Cupido’. Tato skupina je velmi hezká a zasloužila by, aby se její pěstování rozšířilo i u nás. Její nevýhodou je, že je choulostivější k deštivému počasí než jiné odrůdy. Květ je pozdnější a semeno u nás dozrává jen za příznivého podzimního počasí. Častěji rostliny zničí mráz dříve, než stačí dozrát semeno.

IV. Polovysoké plnokvěté odrůdy T. patula nana:

Rostliny jsou 40 – 50 cm vysoké, hustě rozvětvené, velmi bohatě kvetoucí. Úbory jsou sice menší, ale je jich velmi mnoho; jsou chryzantémokvěté a karafiátokvěté, v barvě žluté, oranžové až červenohnědé. Některé odrůdy mají žlutý nebo oranžový střed a okolo tmavší lem, jiné tmavokvěté mají okraj korunních plátků úzce žlutě lemovaný. Kvetou poměrně brzy. Do této skupiny patří u nás povolená odrůda ,Harmonie’ – žlutá s hnědým lemem, chryzantémokvětý typ.

V. Nízké plnokvěté odrůdy Tagetes patula nana plena:

a) Plnokvěté chryzantémokvěté: Rostliny jsou 25 – 35 cm vysoké, hustě rozvětvené, kompaktní, polokulovité, až 45 cm široké. Jednotlivé úbory jsou 4 – 5 cm široké, v obvyklých barvách nebo dvoubarevné. Na rostlině rozkvétá 60 – 100 květů. Z našeho sortimentu sem patří odrůdy ,Oranžový paprsek’ – oranžový, ,Solstral’ – žlutý, ,Goldköpfchen’ – světle oranžový s hnědočerveným lemem.
b) Plnokvěté karafiátokvěté: Rostliny jsou stejného charakteru jako u předešlé skupiny. Úbory jsou 4 cm široké, sestavené z plochých jazykovitých kvítků. U nás se pěstuje ,Burpee Melody’ – oranžový.
c) Plnokvěté („Liliput“) odrůdy T. patula nana: Velmi bohatě kvetoucí rostliny jsou nižší, jemnější, úbory jsou jen 3 – 4 cm široké, složené z plochých, mírně zvlněných plátků. Výška je 15 – 25 cm, šířka 35 cm. Z našeho sortimentu do této skupiny patří ,Burpee Yellow Pigmy’ – sírově žlutý, ,Pomerančový zákrsek’ – oranžový.

VI. Nízké jednoduše kvetoucí T. patula nana:

Rostliny jsou 25 – 35 cm vysoké a jsou vzrůstem podobné plnokvětým odrůdám. Úbory mají kolem malého středu široké, často se překrývající zvlněné jazykovité plátky. Na rostlině vykvétá až 200 úborů, které v plném květu vytvoří souvislou barevnou plochu. Z této skupiny se u nás pěstují ,Ruffled Red’ – hnědočervený se žlutým okrajem, ,Malá Marietta’ – svítivě zlatožlutý s hnědou skvrnou na bázi jazykovitých květů.

VII. Odrůdy T. tenuifolia (syn. T. signata):

Tato skupina má jen několik odrůd. Rostliny jsou 25 cm vysoké a asi 50 cm široké. Velmi jemné, světle zelené lichozpeřené listy jsou velmi dekorativní, takže rostlina působí pěkným dojmem ještě před květem. Jednoduché drobné kvítky jsou jen 2 cm široké, avšak na rostlině jich vykvétá takové množství (až 400), že v době květu rostlinu úplně pokrývají. Pro rostliny je charakteristická příjemná pomerančová vůně. V našem ceníku jsou dvě odrůdy pod jménem T. signata pumila, a to ,Citrina’ – žlutý, a ,Oranžový’.
Jednotlivé odrůdy se navzájem nesprašují a jednotlivé rostliny dávají dostatek semena. Pro sklizeň semen musíme však vybírat jen kompaktní dobře urostlé rostliny s pěknými květy. Některé odrůdy jsou ještě málo prošlechtěné a jsou pak v dalších letech nejednotné ve vzrůstu nebo v květu.
Rostlina se daří v každé zahradní půdě. Nejlépe jí vyhovují propustné výživné půdy v teplé, slunné poloze. V přehnojených půdách se rostlinám nedaří a kvetou velmi slabě. Semeno se vysévá v dubnu do studeného pařeniště. Vysoké pozdnější odrůdy vyséváme počátkem dubna, ranější až v druhé polovině dubna. Při příliš časném výsevu rostliny snadno přerůstají a pak se špatně ujímají. Osivo stačí vysévat do řádků a po vzejití hustá místa protrhat; přepichovat není třeba. Rostlinky snášejí velmi dobře přesazování. Semeno vzejde během 8 – 12 dnů.
Osivo můžeme vysévat počátkem května také přímo na stanoviště. Semeno však klíčí až při teplotě 13 – 15 °C, takže rostliny z přímého výsevu jsou většinou dosti malé a velmi pozdě kvetou. Chceme-li urychlit kvetení nebo květinu vysazovat na místa, která se uvolní později, předpěstujeme sazenice v balíčcích nebo v malých květináčcích. Protože rostliny silně poškodí nebo zničí již velmi slabý mráz, vysazujeme sazenice nejdříve koncem května na vzdálenost 20 – 40 cm, podle odrůdy. Rané odrůdy začínají kvést v polovině června, pozdnější až v červenci a kvetou do podzimu, dokud je nezničí mráz.

Tagetes patří mezi nejpoužívanější letničky, které snášejí suché i deštivé počasí. Jejich upotřebení je velmi široké. Vysoké plnokvěté odrůdy se vysazují jako samostatné vysoké skupiny do pestrých květinových záhonů, do velkých nádob nebo kameninových mis pro výzdobu veřejných prostranství. Nejvíce se používají k řezu. Řezané květy se udrží ve vodě svěží 8 – 15 dnů. Odrůdy T. erecta pěstované k řezu se mohou vysazovat na vzdálenost 10 – 15 cm a vyštipovat na 1 – 2 výhony. Rsotliny mají pak velmi pěkné květy na dlouhých, pevných stopkách.
Nízké odrůdy se vysazují na rabata, na obruby nebo navětší plochy samostatně v čistých barvách. Snášejí velmi dobře přesázení i v plném květu, a proto se hodí k osázení míst, která potřebujeme mít brzy rozkvetlá. Uplatňují se také při osazování okenních truhlíčků nebo mis na terasách. Nízké velkokvěté odrůdy ,Cupido’ nebo jednoduše kvetoucí ,Malá Marietta’ se mohou pěstovat v květináčích. Z výsevu počátkem února nám dají pěkně kvetoucí rostliny v 11 – 12 cm širokých květináčích.

Semeno je 1 cm dlouhé, černé, lesklé, na jeho horním konci je stejně dlouhý bílý blanitý chmýr. T. erecta má v 1 g 250 semen, T. patula 400 semen a T. signata až 1800 semen. Klíčivost si udrží 2 – 3 roky.