Asteraceae – Hvězdnicovité (syn. Compositae – Složnokvěté)

n. Papierblume

Pojmenováním je vyjádřen charakter květu této letničky (řecky xeros, tj. suchý, anthemon, tj. květ). Jsou to jednoleté, vzpřímené, šedavé rostliny se střídavými, celokrajnými, úzkými listy. Úbory jsou na pevných stopkách, bíle, růžově nebo fialově zbarvené. Asi 6 druhů je domovem v Orientu. Pro okrasné účely má význam jen jeden.

Xeranthemum annuum L. pochází z jižní Evropy. Rostliny jsou 50 – 65 cm vysoké, velmi hustě rozvětvené. Úzké špičaté listy jsou šedě ochmýřené. Tenká stopka je pevná, bezlistá, až 24 cm dlouhá. Květní úbory jsou 4 cm široké, jednoduché i plné a jsou tvořeny suchomázdřivými zákrovními listeny, které vypadají jako okvětní plátky. Na rostlině je až 130 úborů. Pěstuje se jen ve směsi, která je v prodeji i u nás.

Rostlina nemá zvláštní nároky na půdu. Nejlépe se daří v hlinitopísčité propustné půdě na slunném místě. Přílišné mokro nesnáší. Semeno vyséváme počátkem března do pařeniště nebo ve skleníku do truhlíku. Vzejde během jednoho týdne. Přepíchané sazenice zaléváme velmi opatrně, dostatečně větráme a včas otužujeme. Počátkem května je můžeme vysazovat na vzdálenost 30 – 40 cm. Přesázení snášejí velice dobře. Záhony je nutno provizorně oplotit, pokud nejsou na trvale oploceném pozemku, aby se květiny nestaly pastvou zajícům a králíkům. Rostliny začínají kvést počátkem července a kvetou až do pozdního podzimu. Hodí se pro osázení vysychajících, prudce osluněných svahů.
Úbory se suší pro zimní vazbu. Řežeme je ihned, jakmile se otevřely.

Semeno je 4 mm velké, špičaté, jemně plstnaté, na horním konci má blanitý chmýr. V 1 g 700 – 800 semen, klíčivost si udrží 2 – 3 roky.