Základem zdravého růstu balkonových rostlin je kvalitní hnojivo a pravidelné přihnojování. Substráty, prodávané v tuzemských zahradnictvích, obsahují všechny nezbytné základní živiny, které pro svůj zdravý růst potřebují balkónové rostliny během první tří týdnů po výsadbě. Po uplynutí prvních tří týdnů je nutné balkónové rostliny pravidelně přihnojovat. Hnojiva určená k těmto účelům si nyní rozdělíme na několik skupin, podrobněji si je popíšeme a řekneme si, co všechno by mělo kvalitní hnojivo obsahovat.

 Druhy hnojiv pro balkónové rostliny

Hnojiva na balkónové rostliny dělíme na rozpustná a pevná hnojiva. Asi nejpoužívanějšími hnojivy jsou rozpustné substráty. Rozpustná hnojiva se obvykle používají v pravidelném intervalu, který se pohybuje cca mezi sedmi až deseti dny. Rozpustná hnojiva lze používat častěji než jednou za sedm, respektive až deset dní. Podmínkou ovšem je, že se musí vybrané hnojivo aplikovat v poloviční koncentraci. Prakticky nezbytnou podmínkou pro dobrý substrát pro balkonové rostliny je organická hmota – kompost. Všechny běžné substráty pro balkonové květiny jej obsahují ve větší či menší míře.  Vyrobit jej samozřejmě můžeme i sami, návod na kompostování není složitý, a ušetříte za nákup drahého substrátu.  Nutnost používání dusíkatých hnojiv se tak výrazně sníží, což u balkonovek oceníte hlavně na jaře nebo začátkem léta.

Letničky

Letničky

Mezi pevná hnojiva patří například hnojivé tyčinky, které se používají už ve fázi výsadby, případně v období vegetace. Dalšími často používanými pevnými hnojivy jsou granule, kterých se nanášejí na povrch substrátu, a to v delších intervalech. Pokud mají balkónové rostliny zdravě růst a patřičně se vyvíjet, je zcela nezbytné aby používané hnojivo obsahovalo dostatečné množství dusíku, který má na vývoj rostliny značný vliv. Hnojiva by měla být bohatá na živiny, zejména pak na fosfor a draslík, tedy látky, které podporují zdravý růst květin.

Kam s nimi?

Dříve, než se pustíte do samotné výsadby svých balkónových květin, je nezbytně důležité, abyste si dobře rozmysleli, kam truhlíky s vašimi vysazenými balkónovými kytkami umístíte. Na zřetel by se mělo hlavně brát umístění samotného balkónu, zda je situován na jižní nebo severní stranu. Některý rostliny si totiž libují ve stínu, jiné pro změnu preferují stín. Například muškáty, pelargonie, petúnie, gazánie, sporýš nebo surfing patří mezi rostliny, kterým svědčí slunné počasí. Zatím co fuchsie, balzamíny a hlíznaté begonie mají raději stín. Volbu květin si tedy dobře rozmyslete a uzpůsobte jí umístění vašeho balkónu. Pozor si dávejte také na to, kam na balkóně truhlík s květinami umístíte. Například na balkónovém zábradlí vám truhlík sice nebude zabírat místo, ale v letních měsících se zábradlí vlivem slunečního záření rozpálí a květiny jsou tak sužovány velkým horkem. Pokud už budete dávat truhlík na balkónové zábradlí, zavěste jej z vnitřní strany, abyste předešli možnému poškození vysazených rostlin vlivem deště (může dojít k přemokření) nebo silného větru.

 

Jak správně zalévat balkónové květiny?

Jestli existuje nejméně vhodná doba pro zalévání balkónových květin, pak je to pravé poledne, kdy denní teploty obvykle vystoupají na nejvyšší stupeň. Ideálním časem pro zálivku balkonových květin je buď ráno, nebo se můžou zalévat ve večerních hodinách. V době zalévání by měla být půda uvnitř truhlíku suchá a v misce pod truhlíkem by neměla být žádná voda. Velmi častou chybou mnoha začínajících zahrádkářů je přelívání květin. To může mít za následek až uvadnutí vašich rostlin. Proto všeho s mírou a balkónové kytky zalévejte s maximální opatrností. Pokud ale k přelití a následně k uvadnutí balkónových květin dojde, nezbývá vám nic jiného, než je z přelitého květináče vyjmout a přesadit do nového s čerstvou zeminou.

 

Na volbě truhlíku záleží

Úspěšnost vaší výsadby balkónových rostlin ovlivní také volba květinového truhlíku. Na trhu jich je celá řada z všemožných materiálů, různých velikostí, tvarů a barev. Pro vás je podstatné, aby na spodní části truhlíky byly menší otvory, kterými bude odtékat přebytečná voda, která kdyby zůstala v květináči, může způsobit vadnutí vysazených rostlin a uhnívání kořenů. Běžné prodávané květinové truhlíky bývají zpravidla dřevěné, plastové a keramické. Výhodou dřevěných truhlíků na květiny je velmi slušná odolnost proti teplotním výkyvům. Rovněž se dobře připevňují na okenní rám či balkónové zábradlí. Dřevěné truhlíky je však nutné vytírat impregnačním nátěrem a vnějšek natírat acetonovým lakem. I přes tuto péči a efektivní povrchovou úpravu disponuje dřevěný truhlík výrazně nižší životností než květinové truhlíky z ostatních používaných materiálů.DSC_0777

Alternativou za dřevěné truhlíky mohou být keramické květináče. U těch je třeba brát v potaz, že keramika je dobrým vodičem tepla, takže se z květináčů rychleji odpařuje voda a rostliny si tak logicky žádají častější zalévání. Z toho vyplývá, že keramické květináče nejsou zrovna optimální pro balkóny situované na jižní, tedy slunné straně. Mnohem víc k užitku budou na balkonech umístěných na severní straně, kde bývá po většinu dne stín.

Balkónové květiny můžete pěstovat i v plastových truhlících. Oblíbené jsou zejména ty, které svým vzhledem připomínají vzhlednější materiály jako je dřevo nebo keramika. Hlavními přednostmi plastových květináčů je nízká cena a dobré izolační vlastnosti. Také jsou velmi lehké a snadněji se tak přenášejí. Na druhou stranu kvůli tenkým stěnám se plastové květinové truhlíky rychleji přehřívají než dřevěné a keramické a častěji tak dochází k přehřátí kořenů. Plastové truhlíky se hodí pro převislé rostliny, které svými listy zakryjí tělo truhlíku. Do kategorie plastových květináčů patří také samozavlažovací květinové truhlíky.